top of page

"Живимо у граду у кoји нема никакве приоритете, нити било какав план. Захваљући томе читав систем се урушио до крајњих граница, буџет се "пуни" споро и тешко, мерама које гуше и онако уништену привреду, а троши врло бахато, на подмиривање политичких отпадника и прелетача. Ми то морамо да зауставимо ако мислимо да Шабац, најпре опстане и остане, а затим и заузме место које нашем граду припада историјски, географски и културолошки у Србији.  "

 НОВА ПОЛИТИКА ЗА ШАБАЦ

ОБРАЗОВАЊЕ

Сиромаштво је први и кључни проблем нашег друштва. Постоји само један "лек" за сиромаштво. ОБРАЗОВАЊЕ. Нашем граду треба квалтетнији систем образовања, пре свега кроз опремање школа и припремање система да сва деца у основним школама похађају наставу у ЈЕДНОЈ, преподневној смени - између 9 и 17 сати, као свуда у свету. Можемо да будемо први град у Србији који ће то остварити. 

Шабац мора да постане универзитетски град. Ако то није могуће кроз мрежу државних факултета, могуће је то постоћи кроз систем партнерства са приватним Универзитетима и Факултатима. Уз стипендирање најбољих ученика и повољне услове за успешне студенте, омогућићемо да најбољи остаји у овом граду. Само тако Шабац може напред.

СМАЊИВАЊЕ ТРОШКОВА УПРАВЕ И ЈАВНИХ ПРЕДУЗЕЋА

Кључни проблем нашег града јесу превелики трошкови корисника буџета. Конкретније, троши се много више него што се зарађује. И то трошење се онда "преваљује" на терет крхке привреде и осиромашених грађана. То просто тако не може.

Потребно је пре планирања буџета за следећу годину, извршити анализу стварних потреба за радним местима у управи и пре свега ЈАВНИМИ ПРЕДУЗЕЋИМА, УСТАНОВАМА и ДИРЕКЦИЈАМА чији је оснивач Град Шабац. Наша анализа је показала да је у овом сектору 30% радника вишка. Предузећа која једва да имају посла и за директора, имају по 4, 5 и више помоћника. Бар 10% запослених у овим субјектима никада не долазе на посао.Сви знамо како и зашто су ови људи ту. И сви их плаћамо, да би се намирили локални властодржци, њихови кумови, породице, пријатељи, прелетачи из других странака, трговици народном вољом и муком. Сви ови "запослени" су вишак, и терет који ми не можемо и не треба да носимо на својим плећима. И сви они мораће да оду из ПРЕДУЗЕЋА, УСТАНОВА и ДИРЕКЦИЈА која је основао и плаћа град. Додатно смањење и повећање ефикасноссти може се остварити и увођењем система ОБЈЕДИЊЕНЕ НАПЛАТЕ, који је НС већ представила у претходном периоду и који функционише у свим већим градовима у Србији.

СМАЊИВАЊЕ ЈАВНЕ ПОТРОШЊЕ
Град неконтролисано троши новац на "улепшавање" одређених простора, фасада или на "културна" дешавања. Потребно је пре планирања буџета јасно дефинисати потребе за инвестицијама, њихову важност и колико ће бопољшати квалитет живота грађана. Апсурдно је да се стално фарбају једне те исте зграде, за огроман новац, да се гради прескупи Трг поред улице у којој грађани немају канализацију. Такође, мора се увести ред у област културе и спорта. Одредити манифестације (културне или спортске) које ће финансирати град, уз јасну слику њихове вредности за промоцију наших квлаитета, као и јасну "рачуницу" колико се и како уложеног новца враћа граду. Спортски клубови могу бити финансирани само на основу резултата., учешћа на такмичењима и по основу ранга такмичења у ком се надмећу.

 

ПОЉОПРИВРЕДА И ПРЕХРАМБЕНА ИНДУСТРИЈА

Мерама смањивања трошкове управе и јавне потрошње оствариле би се уштеде од око 30% у буџету, већ у првој години. Овај новац мора бити употребљен за развој нашег града.

Захваљујући географском положају који град Шабац заузима, основни потенцијали овог подрућја су пољопривреда и индустрија прераде пољопривредних производа. Мора се направити План пољопривредне производење, са количинама и квалитетом производа који се очекује. То је први корак.Град мора да направи сопствени, градски центар за откуп и складиштење пољопривредних производа. То је други  корак. То ће довести до тога да ово подручје постане озбиљан "играч" у области пољопривредне производње и да не робује накупцима и шверцерима. Град мора бити ангажован у посредовању и неопходно је да се озбиљно укључи у цео посао, јер је ово једина шанса за озбиљан и брз развој овог подручја. то је прва мера за смањивање рак ране нашег града - НЕЗАПОСЛЕНОСТИ.

МАЛА ПРИВРЕДА И ТУРИЗАМ

Шабац је град занатилија и трговаца. Вековима. Данас се та слика мења. Захваљујући пореским и иним оптерећењима, таксама и фирмаринама, све је мање малих привредника, а захваљујући лошем и непромишљеном давању у закуп земљишта за тржне центре, у самом граду, малих трговаца готово да више и нема. Шабац није и не треба да буде то што је данас. Смањењем потрошње, добиће се могућност да се смање намети на мала предузећа, занатлије и трговце. Уз субвенционисање и кредитирање малих производних привредних субјеката, град може да озбиљно промени слику наше свакодневице. Ово је друга мера за смањивање НЕЗАПОСЛЕНОСТИ.

ЦЕР, планина која је камен ослонац наше идеје и подсетиник на наше најбоље особине, храброст, организованост и упорност и даље је потпуно неуређен и неискоришћен. Мора се под хитно уредити адекватан простор, смештајни и сваки други, за најмлађе и усмерити наше најмлађи суграђани да тамо проведу, са својим школама и предшколском установом, бар недељу дана, сваке године. Ово је везано и за уређење стаза, спртских терена и игралишта за најмлађе. То је почетак из ког треба да никне ново доба за целу Поцерину и планину Цер. Река САВА мора бити адекватно уређена од новог моста до Кочиног канала, уз километарску плажу и угоститељске објекте, бициклистичке и трим стаза, зелени појас. Река мора бити извор прихода и плућа нашег града, а не као сада, срамота и ругло.

ДЕЦА И ПОРОДИЦА

Спадамо у градове који најмање улажу у пораст наталитета. Само у претходних 8 година, број становника се од Прњавора до Букора смањио за више од 2.000.  Све ово нема смисла ако се озбиљно не будемо бавили начинима да се у нашем граду рађају деца, да овде безбедно расту и да у нашем граду остану. Ово је идеја која нас у Новој Србији покреће.

Верујем да Шабац у овој области треба да прати оне градове и општине који највише издвајају за подршку деци и породици. Морамо направити град по мери наших најмлађих суграђана. Почев од комуналног уређења, вртића и безбедних терена за игру(каквих данас нема ни један у граду), до обавезне саобраћајне обуке, бесплатног бављења разним, пре свега базичним, спортовима, преко  потпоре и помоћи слабима, до отварање пута за развијање потенцијала даровитих, кроз пуну подршку њима и њиховим породицама. У овом граду треба да се рађају деца, да  расту, да се образују, заснују своје породице и добију своју децу. На крају крајева,  само је то важно.

bottom of page